Medence téliesítés
A nyár elmúlásával a hűsítő csobbanást lecseréljük egy meleg takaróra, egy bögre forró csokoládéra.
Bentről csodáljuk a természet változását, felkészülését a téli álomra, a levelek színpompáját a kert új arcát. Eljött az idő, hogy gondoljuk kertimedencénk téli felkészítésére!
De miért is szükséges medencénk téliesítése?
Az első és legfőbb szempont a medence megóvása, a hozzá tartozó berendezések épsége és nem utolsó szempont, a költséghatékonyság.
A medence szerkezete és az azt borító burkolat nem megfelelő teleltetése jelentős anyagi károkat tud okozni, ami egyetlen tulajdonosnak sem célja. A berendezés, a gépészet és a csőrendszer szétfagyása ellen lépéseket kell tennünk, hogy a következő szezont kellemetlenségek nélkül tudjuk kezdeni.
Mikortól ajánlott és/vagy mikor szükségszerű elkezdeni a medence téliesítését?
Érdemes: A medence téliesítést az ősz beköszöntével érdemes elkezdeni, amikor már nem kívánjuk használni a kerti medencét.
Szükséges: Amikor a medence vize eléri a napi átlagos 15C° és az alatti hőfokot. Ebben az esetben már szükséges azonnal elkezdeni a medence téliestését, hogy a testet és a berendezéseket megóvjuk a fagy által bekövetkezett károktól.
Fontos: a medencében található víz hőmérséklete nagyban befolyásolja téliesítés sikerét. A maximum 15 C° feletti hőmérséklet hatására a vízben lévő baktériumok és mikroorganizmusok elszaporodása a vizünk algásodását és a benne találaható só kicsapodást eredményezheti, ezért ajánlott a tartósan 15 C°-os vizet téliesíteni.
Van más mód a medence téliesítésére, ami nem ennyire bonyolult?
A medence téliesítési folyamata nem bonyolult, csupán lépésről lépésre végig kell vinnünk, és a végén, amikor megértjük és átlátjuk, megbizonyosodunk arról, nem is ördögtől való ez.
Persze van egy kevésbé bonyolult lehetőség is erre, ámde annál költségesebb megoldás. A téliesítő folyamatokat elkerülhetjük, amennyiben a medence vizét tartósan, tehát 0-24-ben 5 C° felett tudjuk biztosan tartani. Ez valljuk be, nem túl olcsó megoldás, főleg, hogy a gépészeti elemek épségben maradása nem garantált.
A téliesítés folyamata:
1. Az első és legfontosabb, amit minden más előtt el kell végezni, az a vízszint beállítása.
Ez 2 féle lehet.
- szkimmer (vízszűrő nyílás) alá, ebben az esetben számolnunk kell a víz fagyás hatására megnövekvő térfogatára, hogy még úgyse jusson el a nyílásokig, mert akkor károkat fog okozni
- szkimmer fölé, tehát a víz ellepi a szkimmert, de azért, hogy a fagykárt megakadályozzuk, Gizmó nevezetű fagytestet kell a szkimmerbe helyeznünk, így a víz tágulása során a fagytest fog zsugorodni
2. Csövek, berendezések és gépészeti elemek víztelenítése és a befúvók szigetelése fagydugó (gumidugó vagy menetes záródugó) használatával.
3. Kiegészítő elemek eltávolítása, például létra (amennyiben foglalattal rendelkezik, azt le kell zárni).
4. A medencét csak tiszta vízzel szabad téliesíteni, ezért még idén utoljára elő kell venni a fölöző hálót, a medenceporszívót, az oldalkefét, a sarokkefét és a szivacsot és alaposan meg kell tisztítani a medence falait és az alját.
5. A víz pH-értékének és szabadklór tartalmának beállítása.
Ideális pH: 7,2 - 7,6 közötti érték
Ideális szabadklór: 3 - 5 mg/L közötti érték (sokkolás)
6. Amennyiben az értékeket rendben beállítottuk, de a víz még zavaros, esetleg algás, akkor alkalmazzunk pelyhesítőszert, amíg tiszta vizet nem kapunk.
7. Ezek után alkalmazhatjuk a téliesítő folyadékot. Adagolási segédlet a vegyszer hátoldalán található. Célszerű az adagolási utasításokat pontosan betartani. A vegyszert alaposan el kell keverni a medence vizében.
8. A következő lépés a fagytestek elhelyezése a medence felszínén. Célszerű kereszt vagy átlós irányban elhelyezni őket. Szerepük, hogy a fagy hatására táguló víz nyomását felvegyék, így átvállalva a terhet a medence oldalfaláról. A tél folyamán ajánlott olykor átmozgatni a fagytesteket, így összetörve a felszínen keletkező jégréteget, ezzel tehermentesítve a medence oldalfalát.
A fagytesteknek jelentős szerepe van, kihagyásuk, csak az fémpalástos medencéknél lehetséges, mivel az fémpalást oldalfal képes annyit tágulni, amennyire a megfagyó víznek szüksége van.
9. A medence lezárását mindenképp téli védőtakaróval végezzük. Ennek a védőtakarónak fontos szerepe lesz a tél folyamán, mert a medence vizét minden külső szennyeződéstől óvnunk kell. A medencetakaró fontos, hogy a medence peremén túlfutva végződjön, széleit precízen rögzíteni kell, hogy a szél ne tudjon belekapni, ezáltan elkerülve a szennyeződést. Célszerű széleit kikötözni és súlyokkal rögzíteni, például vízzsákkal.
A speciális takaró sötétebb oldala mindig a víz felé nézzen, mivel a sötét hatására az algák és egyéb baktériumok kevesebb intenzitással fejlődnek. Fontos még, hogy a takarót teljesen ráengedjük a vízfelszínre, így tehermentesítve annak anyagát, tehát a fóliára eső víz és hó nem az anyagot fogja terhelni, melytől sérülhet, hanem a víz felszínét, tehát a víztükör fog segíteni rajta.
Amennyiben a leírtakat pontosan betartva végig viszi a medence téliesítés folyamatát, tavasszal mosollyal az arcán fogja megkezdeni a szezont.