Egészséges és tiszta medencevíz egész évben
A medence vize csak abban az esetben kristálytiszta, ha bizonyos összetevői kémiai egyensúlyban vannak.
A vegyszerek segítségével pénzt és időt takaríthat meg, hiszen a folyamatos tisztántartás kevesebb befektetést igényel, mint az elhanyagolt medencevíz tisztítása, utántöltése vagy cseréje.
Az alábbi medencekezelési útmutató segítségével könnyen és biztonságosan fenntarthatja medencéje vizének tisztaságát.
A medence vizében található nagyobb méretű szennyeződések eltávolítása
A medence vizének tisztántartása érdekében az első lépés, a vízben előforduló nagyobb méretű szennyeződések eltávolítása. Minden medencéhez szükséges egy vízforgató, amely szivattyúból és szűrőből áll. Nagobb medencékhez homoktöltetes szűrő ajánlott, a kisebbekhez papírbetétes szűrő is elegendő.
A medence szűrője a felszínen úszó, illetve a vízben lebegő szennyeződéseket szűri ki. A medencefenékre leülepedő szennyeződések eltávolításához víz alatti porszívót használjon, a víz felszínén úszó falevelek és rovarok eltávolításához pedig leszedőhálót.
A papírszűrős vízforgató szűrőbetétjét javasolt folyóvízzel hetenete átmosni, Pontaqua Filtarex Mini vegszerrel 2 hetente kitisztítani és a legjobb szűrés érdekében 2-3 havonta cserélni!
A használaton kívüli medencét mindig takarja le, hogy megóvja a vizet a falevelektől, rovaroktól és egyéb szennyeződésektől. A medencevegyszerek egyenletes eloszlatásához fontos, hogy a medence vizét meghatározott időközönként keringesse.
A víz kémiai paramétereinek mérése
A víz kémiai paramétereinek mérése egyszerűen zajlik. Különböző teszterek közül választhat: folyadékos, tesztcsíkos, tablettás vagy digitális vízelemző segítségével megmérheti a víz pH-értékét, klór tartalmát, összlúgosságát is.
- PH érték:
A víz pH-értéke lehet savas vagy lúgos. Ha a víz pH-ja nem az ideális 7,2-7,6-os tartományba esik, akkor a fürdőzők szemét csípheti, irritálhatja, valamint a fertőtlenítőszer sem fejti ki hatását. Ugyanakkor a túl alacsony pH-érték a medence alkatrészeinél, kiegészítőinél rozsdásodást is okozhat.
0<7,2 savas 7,2-7,6 semleges 7,6< lúgos
- Összlúgosság:
Ez a víz pH-ingadozással szembeni ellenálló képessége. Minél nagyobb az eltérés az ideálistól, annál nehezebb a pH-t beállítani, annál több vegyszert kel használni. A medencevíz összlúgossága ideális esetben 80-120 mg/liter között van.
- Vízekménység:
A vízben oldott kálciumsó és magnéziumsó mennyisége határozza meg a víz keménységét. A kemény víz ezekből a sókból túl sokat tartalmaz, ezért vízkő vállhat ki a medence falán., a csővezetékekben és a homokszűrőben, jelentős károkat okozva a gépészeti egységekben. Vegyszerezéssel a vízkő kiválását is megakadályozhatja. A medencevíz vízkeménysége ideális esetben 200-400 mg/liter között van.
- Szabad aktív klór tartalom:
A fertőtlenítés szempontjából hatékony klórvegyületek: A medence vizének annyi szabad klórt kell tartalmaznia, amenni elpusztítja a fertőzéseket vagy betegségeket okozó mikroorganizmusokat, illetve az algákat, gombákat, de a fürdőzők egészségére még nem ártalmas. A medencevíz szabadklór tartalma ideális esetben 0,6-1,00 mg/liter között van.
- Kötött klór tartalom:
A szabad aktívklór a vízben lévő szennyező anyagokkal reakcióba lépve kellemetlen szagú, irritáló klórvegyületeket képezhet. A jellegzetes "uszodaszagot" a kötött klór magas értéke okozza. A magas kötött klór szintet vízfrissítéssel (részleges vízcsere, friss víz utántöltéssel) és sokkoló klórozással, azaz a szabad klórtartalom hirtelen megemelésével csökkenthetjük.
A vízkezelés lépései
- A víz kémiai paramétereinek mérése
- pH szabályozás
- Fertőtlenítés klórral vagy aktív oxigénnel
- algamentesítés
- Pelyhesítés
- Karbantartás
Forrás: Aqualing KFT.